Temat dnia: geodezja

w terenie jak i w biurzePraca w terenie dla geodety to głownie pomiary i ich spisywanie lub wprowadzanie do systemu. Często do pomiarów odległościowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne, tak aby pomi

Temat dnia: geodezja W jakiej sytuacji będziemy potrzebowali usług typu ? Praktycznie wtedy, gdy mamy do czynienia z działką, rozpoczęciem budowy czy przebudową istniejącego budynku.

Praca zarówno w terenie jak i w biurze

Praca w terenie dla geodety to głownie pomiary i ich spisywanie lub wprowadzanie do systemu. Często do pomiarów odległościowych muszą zostać spełnione odpowiednie warunki atmosferyczne, tak aby pomiar był możliwie jak najdokładniejszy.
Po wykonaniu pomiarów, nie ważne czy to domu po zakończonej budowie, czy pomiarów potrzebnych do sporządzenia mapki do celów projektowych, geodeta musi przekazać dane do biura, lub sam zabrać się za ich przetwarzanie.

Geodeci dokonują obliczeń oraz rysują na ich podstawie mapki, aby przedstawić efekty swojej pracy. Poza tymi czynnościami geodezja zajmuje się również inwentaryzacją budynków, tyczeniem linii budynków, oceną struktury podłoża pod budowę i wieloma innymi sprawami.


Krótko o zakresie prac geodety

Mało kto wie czym konkretnie zajmuje się geodezja, nic dziwnego, ponieważ nie jest to coś co widuje się na co dzień. Ogólnie rzecz biorąc geodeta mierzy, a wyniki pomiarów nanosi na mapki, które są graficzną reprezentacją pomiarów wykonywanych przez geodetów.

Z usług geodety na pewno będziemy musieli skorzystać w przypadku budowy domu lub innej nieruchomości, i to nie raz. Geodeta towarzyszy budowie na kilku różnych etapach, począwszy od wstępnych planów, aż do samego końca budowy i zdania budynku do użytku. Można więc powiedzieć, ze bez geodezji nie moglibyśmy nic wybudować ani przebudować.


Geodeta na dwa sposoby

Praca geodety to nie tylko siedzenia za biurkiem i nanoszenie zmian na mapki, to również ciężka praca fizyczna, a jej biurkowa część też do łatwych i przyjemnych nie należy. Za biurkiem geodeta dokonuje skomplikowanych obliczeń, z danych, które pozyskał od swoich pracowników lub osobiście 'w terenie'. Nanoszenie kolejnych punktów zgodnie ze wszystkimi normami i zasadami wymaga maksymalnego skupienia.

W terenie znów wraz z całym osprzętem musi odnaleźć odpowiednie punkty kontrolne i zrobić wszelkie pomiary wg. tych punktów. Najgorszym przeciwnikiem geodety jest zła pogoda, ponieważ pomiary potrafią trwać godzinami, a przy złej pogodzie nawet dłużej.