Pompy hydrauliczne

m roboczym siłownika mogą być: tłok (1), nurnik (2) lub membrana (3) - umieszczone w cylindrycznym korpusie (4). Do przestrzeni roboczej (5) wtłaczana jest ciecz, która przesuwa tłok lub nurnik, lub odkształca membranę. P

Pompy hydrauliczne

Do czego służy Siłownik hydrauliczny

Siłownik hydrauliczny, (znany także pod nazwą cylinder hydrauliczny), silnik hydrostatyczny o ruchu posuwistym.

Organem roboczym siłownika mogą być: tłok (1), nurnik (2) lub membrana (3) - umieszczone w cylindrycznym korpusie (4). Do przestrzeni roboczej (5) wtłaczana jest ciecz, która przesuwa tłok lub nurnik, lub odkształca membranę. Powoduje to ruch posuwisty tłoczyska (6). Siłowniki hydrauliczne dzielą się na:

jednostronnego działania - suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku
dwustronnego działania - suwy robocze odbywają się w obu przeciwstawnych kierunkach

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania wymagają wymuszenia powrotu tłoka do pozycji wyjściowej oraz usunięcia z komory roboczej cieczy. Może to być zrealizowane za pomocą sprężyny ściskanej w czasie suwu roboczego, która gdy siłownik pozostaje w spoczynku, zapewnia powrót tłoka. Niekiedy ciężar tłoczyska, urządzenia roboczego lub zewnętrznego obciążenia wystarcza do wykonania tej pracy.

Zasięg suwu roboczego siłownika hydraulicznego jest limitowany długością tłoczyska. Ze względu na niebezpieczeństwo wyboczenia długość ta jest ograniczona. W celu zwiększenia zasięgu suwu roboczego stosuje się siłowniki teleskopowe.

W niektórych zastosowaniach konieczne jest łagodne zakończenie suwu roboczego. W takich przypadkach w siłowniku instaluje się hamulec końca suwu, którym jest zazwyczaj zawór dławiący, uruchamiany przy końcu suwu siłownika.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82ownik_hydrauliczny


Pompa

Pompa hydrauliczna jest urządzeniem (maszyną) służącą do tłoczenia płynów. Takie urządzenia stosowane są najczęściej w systemach hydrauliki siłowej.

Pompa jest elementem napędzającym cały system - tłoczy ona specjalny płyn (olej siłowy) poprzez przewody wysokociśnieniowe do silników hydraulicznych czyli siłowników. To właśnie siłowniki wykonują w systemie całą pracę ale to dzięki pompie są napędzane.

Tak więc pompa jest jednym z najważniejszych elementów.


Pompa w prasach

Jak działa pompa hydrauliczna?

Zamienia energię mechaniczną silnika, który ją napędza, elektrycznego lub spalinowego na przepływ płynu. Następnie ten płyn pod ciśnieniem jest kierowany do innych elementów roboczych układu.

W koparce pompa hydrauliczna tłoczy specjalny olej do siłowników. Za pomocą rozdzielacza jest możliwość sterowania tym które siłowniki są zasilane i w jaki sposób (tłoczenie lub wysysanie oleju) - dzięki temu ramie koparki może zostać wprawione w ruch i można kopać dziury w ziemi.