O pracy geodety oraz jego obowiązkach

sprzętów i urządzeń, a także na nowoczesne zagospodarowywanie nawet najbardziej skomplikowanych budynków. Ważne jest również to, że pomiary geodezyjne mogą być wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac testowych. Takie prace tes

O pracy geodety oraz jego obowiązkach

Wykorzystywanie geodezji w przemyśle

Geodezja wykorzystywana jest w różnych działach przemysłu. Wykonywanie przemysłowych pomiarów geodezyjnych pozwala na produkcję bardzo dobrych sprzętów i urządzeń, a także na nowoczesne zagospodarowywanie nawet najbardziej skomplikowanych budynków. Ważne jest również to, że pomiary geodezyjne mogą być wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac testowych. Takie prace testowe pozwolą na wypuszczanie do sprzedaży naprawdę dobrej jakości produktów i samochodów oraz innego rodzaju pojazdów mechanicznych wykorzystywanych przez sporą grupę klientów. Trzeba przyznać, że obecnie ogromną wagę przywiązuje się do wykonywania różnego rodzaju testów i praktycznego wykorzystywania ich efektów. Dzięki temu do sprzedaży dopuszczane są jedynie dobrej jakości sprzęty i pojazdy.


Odwrotny proces tj

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie


Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju