O opiece medycznej

nną serca i w związku z tym rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja w przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca są w centrum uwagi większości kardiologów. Przez ostatnie dwa wieki obok terapii lekowych wiele

O opiece medycznej

Co wiesz o chorobie wieńcowej?

W Ameryce Północnej, Japonii, Australii i Nowej Zelandii duża część ?pacjentów kardiologicznych? cierpi dziś na chorobę niedokrwienną serca i w związku z tym rozpoznanie, leczenie i rehabilitacja w przebiegu różnych postaci choroby niedokrwiennej serca są w centrum uwagi większości kardiologów.

Przez ostatnie dwa wieki obok terapii lekowych wiele na znaczeniu zyskały terapie inwazyjne. Mowa tu o przeprowadzanych przez chirurgów zabiegach przęsłowania naczyń wieńcowych i przezskórne interwencje wieńcowe wykonywane przez kardiologów inwazyjnych, które obecnie najczęściej są związane z implantacją stentów. Warunkiem optymalnego wykonania zabiegów jest dokładna wiedza z zakresu indywidualnej anatomii naczyń wieńcowych, pozyskana podczas wcześniej wykonanego badania angiograficznego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiologia#Choroba_wie.C5.84cowa


Czy pacjenci wolą leczyć się za prywatne czy publiczne pieniądze?

Wiele osób staje przed dylematem odnośnie wyboru publicznej lub prywatnej placówki. Coraz częściej pacjenci wybierają jednak prywatne ośrodki zdrowia, oferujące nie tylko szereg o wiele bardziej skomplikowanych badań, ale także na przykład dostosowany do potrzeb pacjenta grafik przyjęć u określonych lekarzy a także więcej specjalistów. Niewątpliwie, jedną z głównych zalet sprawiających, że pacjenci chętniej niż publiczne ośrodki zdrowia wybierają prywatną opiekę medyczną jest to, że czas od rezerwacji do wizyty lekarskiej jest o wiele, wiele krótszy niż w przypadku wizyt, które odbywają się przy refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.


Historia okulistyki

Według historyków indyjskich pierwsze operacje okulistyczne wykonywano już 4,5 tys. lat p.n.e. Jest to teza sporna, z uwagi na brak źródeł. Pierwszą pisemną wzmiankę o operacji okulistycznej zawiera Kodeks Hammurabiego (spisany ok. 1772 p.n.e.), w którym paragraf 215 opisuje operację usunięcia ropnia worka łzowego1.

Pionierem operacji na oku w medycynie współczesnej był XVI-wieczny Niemiec Georg Bartisch (1536-1606), który w 1583 roku usunął gałkę pacjentowi z powodu raka2. W 1709 roku Michel Brisseau odkrył, że przyczyną zaćmy jest zmętnienie soczewki w oku. Pierwsze szpitale okulistyczne powstawały kolejno w Wiedniu (1786), Londynie (1804, Moorfields Eye Hospital) i Petersburgu (1806)2.

Pierwszy polski ośrodek okulistyki (Instytut Oftalmiczny) założył w 1823 roku Wiktor Feliks Szokalski2, uznawany za ojca polskiej okulistyki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Okulistyka