Metale i czym je frezować

. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie jest to tematyka obowiązkowa na podstawowych etapach edukacji. Zasadniczo, wszystkie sfery naszego życia rozwijają się w niesamowitym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że są takie, któ

Metale i czym je frezować

Branża rozwijająca się najprężniej

Z pewnością zdecydowana większość naszego społeczeństwa nie ma większego pojęcia o wymieniowych w tytule tego tekstu zagadnieniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie jest to tematyka obowiązkowa na podstawowych etapach edukacji. Zasadniczo, wszystkie sfery naszego życia rozwijają się w niesamowitym tempie, co nie zmienia jednak faktu, że są takie, które zmieniają się najdynamiczniej. Jest to oczywiście technologia komputerowa, ale także przykładowo inżynieria produkcji. Przedsiębiorstwa wytwarzające rozmaite wyroby gotowe dokładają wszelkich starań do tego, aby zachodzące w nich procesy produkcyjne były jeszcze efektywniejsze oraz sprawniejsze. Wykorzystuje się obecnie przede wszystkim obrabiarki sterowane numerycznie, które są stosunkowo proste w obsłudze w porównaniu do maszyn sprzed kilkudziesięciu lat.


Parę słów o aluminium, dzięki Wikipedii

Najczęściej obrabiany materiał przez frezarki - aluminium. Jednakże, wiemy o nim przeważnie bardzo mało - nie potrzebujemy tych informacji do jego obróbki - ale oto co Wikipedia ma nam do powiedzenia:

Aluminium ? glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95?99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0?99,8% Al.

W odniesieniu do pierwiastka chemicznego (Al, łac. aluminium) stosuje się określenie ?glin?. Według niektórych źródeł oraz w mowie potocznej termin ?aluminium? odnosi się również do pierwiastka chemicznego (glinu, Al).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium


Tokarka - a cóż to?

Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach.

Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM

Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek:

kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki
uchwytowe
tarczowe i karuzelowe
rewolwerowe
półautomaty tokarskie
automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe
zegarmistrzowskie
zataczarki
specjalne (branżowe)


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka