Krótko o odzieży termoaktywnej zimą

wych typu polartec, zapewniających odpowiednią izolację cieplną od otoczenia oraz kurtkami wykonanymi z membran półprzepuszczalnych w rodzaju Gore-Texu, zapewniającymi z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Zdarza się, że po cięższy

Krótko o odzieży termoaktywnej zimą

O zastosowaniu bielizny termoaktywnej

Bielizna ta jest zwykle stosowana jako najbliższa ciału warstwa ubraniowa w połączeniu z bluzami wykonanymi z dzianin ociepleniowych typu polartec, zapewniających odpowiednią izolację cieplną od otoczenia oraz kurtkami wykonanymi z membran półprzepuszczalnych w rodzaju Gore-Texu, zapewniającymi z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Zdarza się, że po cięższym treningu sportowym bielizna termoaktywna pozostaje sucha, a jednocześnie pozostałe dwie warstwy robią się wilgotne od nie do końca usuniętego potu.

Bielizna termoaktywna jest stosowana w sportach ekstremalnych, turystyce, łowiectwie, jeździectwie, w oddziałach specjalnych wojska, policji i straży pożarnej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bielizna_termoaktywna


Co robi odzież termoizolacyjna

Odzież termoaktywna jest wykonana z różnych materiałów. Wszystko zależy od jej przeznaczenia i tak wyróżniamy różne typy takiej odzieży dopasowanych do różnych sytuacji i warunków pogodowych. Ogólnym zadaniem takiej odzieży jest odprowadzanie wilgoci z naszego ciała zachowując przy tym komfort cieplny.

Wiadomo, że w odzieży przeznaczonej do sportów zimowych komfort cieplny jest bardzo ważny, więc takie odzienie jest z materiału, który to gwarantuje (np. wełna merynosów) natomiast odzież przeznaczona np. na sporty halowe nie musi być aż tak termiczna, ale musi lepiej odprowadzać wilgotność i tutaj lepiej sprawdzają się materiały syntetyczne.


Czym jest coolmax? Wikipedia wyjaśnia

Coolmax ? opracowane przez koncern DuPont nowoczesne włókno poliestrowe przeznaczone do produkcji bielizny termoaktywnej. Jest to również zarejestrowany znak towarowy tego koncernu. Jego głównym zadaniem jest zapewnianie dobrej wentylacji ciała i utrzymywanie suchej powierzchni skóry. Włókno Coolmax posiada przekrój złożony z czterech lub sześciu okręgów, pomiędzy którymi znajdują się przewężenia. Taka budowa włókna zapewnia znacznie lepszą, w porównaniu do włókien naturalnych (np. bawełny), oddychalność oraz odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Coolmax