Co można powiedzieć o geodezji

ży do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, kt

Co można powiedzieć o geodezji Kto w ogóle korzysta z usług geodezyjnych? Na pewno inwestorzy, którzy firm wykonawczych szukają lokalnie: . O geodetach.

Geodeta, a mierniczy

Co ciekawe jedynie w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje geodeta, nie ważne czy jest on geodetą odpowiedzialnym za badanie dużych powierzchni czy jedynie mierniczym.

Geodezja miernicza ma zastosowanie przy realizacji zleceń indywidualnych, czyli wszelkie budowy czy inwestycje wymagają pełnej obsługi mierniczych zarówno przed, w trakcie jak i po.


Kompetencje geodetów

Geodeta wykonuje szereg prac obliczeniowo-pomiarowych, a efektem jego pracy jest zazwyczaj mapka przedstawiająca dany teren wraz z jego zabudowaniem. Większość geodetów wykonuje prace pomiarowe oraz tworzenia mapek, jednak raca ta wymaga zdania odpowiedniego egzaminu i posiadanie pewnych uprawnień.

Geodeci zajmują się również inwentaryzacją nieruchomości oraz tyczeniem budynków po zakończonej budowie, co jest konieczne do zakończenia procesu budowy oraz przyznania budynkowi odpowiedniego numeru oraz pozwolenia na użytkowanie. Bez geodetów nie można byłoby zbudować, przebudować, podzielić czy zniszczyć żadnej nieruchomości.


O Tachimetrze

Instrument ten był wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.
Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr